Zbogom, Gorane

Autor: Eni Vuletić, 29. 10. 2020.

Goran Listeš, jedan od najboljih i najpoznatijih hrvatskih gitarista iznenada je preminuo jučer u 60. godini života. Nekoliko godina prof. Listeš radio je i u našoj glazbenoj školi Ivana Lukačića a održao je i dva koncerta u organizaciji škole.

Goran Listeš rođen je u Splitu. Studije je završio kod Darka Petrinjaka na Muzičkoj Akademiji u Zagrebu i Marge Bäuml-Klasinc na Hochschule für Musik u Grazu. Pobjednik je mnogih uglednih međuarodnih natjecanja uključujući « Jeunesses Musicales » (Beograd 1985), « Fernando Sor » (Rim 1989) i « Mauro Giuliani » (Bari 1989).

Posebno je značajan njegov uspjeh na natjecanju « Printemps de la Guitare » (Walcourt, Belgija 1990) gdje je osvojio Prvu nagradu (Zlatna medalja kraljice Fabiole), Nagradu Belgijske kompozitorske unije za najboljeg interpreta Belgijskog djela, kao i Nagradu novinara.

Uslijedili su brojni nastupi na međunarodnim festivalima i koncertnim podijima u Belgiji, Italiji, Španjolskoj, Kubi, Njemačkoj, Grčkoj, Poljskoj, Austriji i drugim zemljama, uključujući i nastupe u poznatim dvoranama: Wigmore Hall (London), Radio France Auditorium (Pariz) i Sali Čajkovskog (Moskva). Također se pojavljuje kao solist sa orkestrima Češke filharmonije, Zagrebačke filharmonije, orkestrom Splitske opere, s Madridskim orkestrom, Talijanskim komornim orkestrom « Solisti Aquilani » te Belgijskim komornim orkestrom « I Fiamminghi ».

Član je Zagrebačkog Gitarskog Trija, Talijanskog Gitarskog Dua i Talijanskog Gitarskog kvarteta « Leonardo »s kojima vrlo često nastupa. Sa Zagrebačkim Gitarskim Trijom dobitnik je značajnih priznanja : Vjesnikove nagrade Slavenski 1995., godišnje nagrade Vladimir Nazor za 2004. te Milke Trnine 2005. Snimao je za tvrtke Croatia Records, Dinaton, Cantus, Orfej, Plein Jeu Editions i Nìccolò.

Radio je kao redoviti profesor gitare na Splitskoj Umjetničkoj Akademiji, kao gost profesor na Konzervatoriju u Monopoliju (Italija) te je održavao majstorske tečajeve u Austriji, Italiji, Njemačkoj i Hrvatskoj.

Njegov prerani odlazak nas je rastužio, no pamtit ćemo njegov veliki entuzijazam, profesionalnost te spremnost na pomoć koju je svakodnevno iskazivao u kontaktu kako s učenicima tako i s kolegama.

Priloženi dokumenti:
goran_listes.jpg (131.04 KB)